Slimības attīstības fāzes
Mūsdienu sabiedrībā ir daudz cilvēku, kuri par C hepatītu un infekcijas klātesamību pat nenojauš, jo slimība 20 gadus var noritēt bez būtiskiem simptomiem, tāpēc ikvienam ir svarīgi regulāri pārbaudīties.
C hepatīta inkubācijas periods (laiks no inficēšanās brīža līdz pirmajiem simptomiem) var būt no 2 nedēļām līdz 6 mēnešiem.
Akūts C hepatīts
Aptuveni 80–90 % akūta C hepatīta slimnieku nav nekādu sūdzību, taču, ja sūdzības tomēr ir, tās var būt šādas:
- nogurums;
- slikta apetīte;
- slikta dūša;
- vemšana;
- diskomforts vai sāpes vēderā – parasti labajā paribē;
- tumšs urīns, gaiši izkārnījumi;
- ādas dzelte;
- sāpes locītavās;
- drudzis.
Atveseļošanās no akūta C hepatīta var būt spontāna, bez terapijas, taču tas notiek salīdzinoši reti.
Aknu slimības gaita C hepatīta gadījumā
Hroniska C hepatīta gadījumā aknu bojājumi attīstās lēni – 10-30 gadu laikā.
Veselas aknas
Pēc aknu pārmaiņu rakstura izšķir trīs stadijas:
Hronisks hepatīts | Fibroze Saistaudu pārmērīga augšana aknās. Ja slimība ilgst vairāk par 6 mēnešiem, tā tiek dēvēta par hronisku C hepatītu. Aptuveni 80 % pacientu akūts hepatīts pāriet hroniskā formā. Hronisks C hepatīts parasti ir lēni progresējoša slimība, kas bieži norit bez tipiskiem simptomiem. Visvairāk pacienti sūdzas par nogurumu un diskomforta sajūtu labajā paribē. Neārstēta hroniska C hepatīta visbiežākās komplikācijas ir aknu ciroze, kā arī aknu vēzis. Tā kā hronisks C hepatīts parasti attīstās lēni, daudzos gadījumos pacienti nespecifiskās sūdzības nesaista ar iespējamu slimības attīstību. | |
10-25 gadi Ciroze | Ciroze Pārmērīga saistaudu augšana, kur tie izplatās pa visām aknām, un izmainās aknu uzbūve. Rezultātā tiek traucēta aknu funkcija. Aknu ciroze ir progresējoša, neatgriezeniska aknu slimība. Aknu šūnu nekrozes vietās attīstās fibroze, normāli aknu audi tiek aizsāti ar saistaudiem, kā rezultātā rodas aknu mazspēja. Aknu ciroze var attīstīties aptuveni 20 % neārstēta, aktīva hroniska C hepatīta slimniekiem 10–20 gadu ilgā periodā. Laika gaitā uz aknu cirozes fona var attīstīties aknu vēzis. | |
25-30 gadi Aknu cirozes komplikācija | Aknu šūnu vēzis Aknu vēzis (hepatocelulāra karcinoma) ir ļaundabīgs audzējs, kurš veidojas no aknu šūnām. Parasti hepatocelulārā karcinoma attīstās uz aknu cirozes, retāk – hroniska hepatīta fona. Tas var attīstīties aptuveni 1–4 % hroniska C hepatīta pacientu gadā. |
Kāda loma ir aknām mūsu organismā?
Aknām ir ļoti liela nozīme organisma darbības nodrošināšanā, un tām ir daudzi uzdevumi – aknas ir filtrs, caur kuru no organisma tiek izvadītas bīstamas toksiskas vielas, aknās notiek enerģijas uzkrāšanās glikogēna formā, aknas izstrādā uzturvielu sagremošanai nepieciešamo žulti.
Ja slikti darbojas aknas, arī organisms nespēj normāli darboties.
Aknu slimības attīstību paātrinošie faktori
- Vīriešu dzimums
- Inficēšanās pusmūža vecumā
- Pastiprināta alkoholisko dzērienu lietošana
- Smēķēšana
- Liekais svars
- Inficēšanās ar C hepatītu vienlaikus ar inficēšanos ar HIV vai B hepatītu
- Blakusslimības un zāļu lietošana
C hepatīta inkubācijas (slēptais) periods
2-24 nedēļas
80% inficēto cilvēku simptomi neparādās, tādēļ slimības diagnoze netiek noteikta akūtajā stadijā pēc inficēšanās, un daudzi par savu slimību nemaz nezina.
Iespējamie C hepatīta simptomi:
- nogurums,
- slikta dūša,
- paaugstināta temperatūra,
- ēst gribas zudums un sāpes labajā paribē.
Dzelte parādās tika nedaudziem saslimušajiem. Agrīnajā slimības stadijā katrs eturtais cilvēks izveseļojas bez ārstēšanas. Spontāna izveseļošanās parasti notiek pirmajos sešos mēnešos. Ja šajā laikā organisms nav atbrīvojies no C hepatīta vīrusa, slimība kļūst hroniska. Tā notiek vairumam (75-85 %) ar C hepatītu inficēto cilvēku.
Slimības sākumā vīrusa ietekme uz aknām ir relatīvi vāja, bet gadu gaitā tā sāk pastiprināties. C hepatīta vīrusa radītie aknu bojājumi kļūst hroniski, turklāt vairāku gadu desmitu garumā nekādi simptomi nav pamanāmi. No inficēšanās līdz brīdim, kad parādās aknu ciroze vai vēzis, var paiet 10-30 gadi.
C hepatīts ir aknu slimība, taču vai tam ir nevēlama ietekme arī uz citiem orgāniem?
Izņemot to, ka C hepatīta vīruss izraisa aknu bojājumus, tas var radīt kaitējumu arī citiem orgāniem, visbiežāk asinsvadiem, ādai, nierēm, siekalu dziedzeriem, acīm un vairogdziedzerim. C hepatīta vīruss var kļūt par diabēta, nieru mazspējas, nehodžkina B šūnu limfomas cēloni.